NOC sprint + classic + short
SWE, Hosjöbadet, Harpsund, Dunker, 2003-05-01

Results

Class M21

Course 5.1 km

Select  1 day  2 day  3 day  

PlaceFamily name, NameCountryClub, City Time min/km
1
Ikonen Pasi FINFinland 27:17 5:21
2
Hott Johansen Holger NORNorway 27:46 5:27
3
Salmi Janne FINFinland 27:49 5:27
4
Haldin Mats FINFinland 27:58 5:29
5
Peltola Juha FINFinland 28:04 5:30
6
Wingstedt Emil SWESweden 28:07 5:31
7
Näsman Johan SWESweden 28:18 5:33
8
Lakanen Jani FINFinland 28:23 5:34
9
Olsson Jörgen SWESweden 28:26 5:35
10
Petersson Håkan SWESweden 28:36 5:37
11
Öberg Peter SWESweden 28:38 5:37
12
Jonasson Niclas SWESweden 28:46 5:39
12
Muukkonen Petteri FINFinland 28:46 5:39
14
Nordberg Anders NORNorway 28:54 5:40
15
Asp Thomas SWESweden 29:16 5:44
16
Axelsson Erik SWESweden 29:24 5:46
17
Karlsson Mattias Vagnis SWESweden 29:32 5:48
18
Mogensen Allan DENDenmark 29:39 5:49
19
Jedlička Michal CZECzech Republic 29:41 5:49
20
Aamodt Bent Olav NORNorway 29:44 5:50
21
Valstad Bjørnar NORNorway 29:49 5:51
22
Sandvik Tore NORNorway 29:51 5:51
23
Fagerudd Kim FINFinland 29:57 5:53
24
Kristiansen Øystein NORNorway 30:01 5:53
25
Lakanen Jonne FINFinland 30:11 5:55
26
Stevenson Jamie GBRGreat Britain 30:17 5:56
26
Huovila Jarkko FINFinland 30:17 5:56
28
Berg Thormod NORNorway 30:23 5:58
29
De Haas Troy AUSAustralia 30:26 5:58
30
Müller Urs SUISwitzerland 30:27 5:58
31
Horaček Michal CZECzech Republic 30:29 5:59
32
Detkov Sergei RUSRussia 30:38 6:01
33
Saarinen Timo FINFinland 30:43 6:02
34
Voveris Edgaras LTULithuania 30:52 6:03
35
Bluett Grant AUSAustralia 30:53 6:04
35
Zazgornik Jan AUTAustria 30:53 6:04
37
Mamleev Mikhail RUSRussia 30:55 6:04
38
Skogedal Pål NORNorway 30:59 6:05
39
Domonyik Gabor HUNHungary 31:04 6:06
40
Johnson Oli GBRGreat Britain 31:09 6:07
41
Čech Radovan CZECzech Republic 31:12 6:07
42
Altorfer Urs SUISwitzerland 31:14 6:08
43
Terkelsen Chris DENDenmark 31:26 6:10
43
Myhren Jonn Are NORNorway 31:26 6:10
45
Duncan Jon GBRGreat Britain 31:37 6:12
46
Steinemann Denis SUISwitzerland 31:42 6:13
47
Niggli Matthias SUISwitzerland 31:46 6:14
48
Hansen Martin DENDenmark 31:47 6:14
49
Bilevičius Liutauras LTULithuania 31:48 6:14
49
Pospišil Vit SVKSlovakia 31:48 6:14
51
Kraas Andreas ESTEstonia 31:51 6:15
52
Nash Ed GBRGreat Britain 31:56 6:16
53
Schnyder Donatus SUISwitzerland 31:58 6:16
54
Nielsen Troels DENDenmark 32:04 6:17
55
Mård Hans SWESweden 32:09 6:18
56
Omdal Hans Gunnar NORNorway 32:12 6:19
57
Wren Richard GBRGreat Britain 32:20 6:21
58
Grønnegaard Jacob DENDenmark 32:21 6:21
58
Lučan Vladimir CZECzech Republic 32:21 6:21
60
Helminger Norbert AUTAustria 32:33 6:23
61
Nielsen Christian DENDenmark 32:41 6:25
62
Sirmais Mārtiņš LATLatvia 32:42 6:25
63
Švihovsky Jaromir CZECzech Republic 32:43 6:25
64
Lund Mikkel DENDenmark 32:47 6:26
65
Gavrilov Evgeni RUSRussia 32:50 6:27
66
Brickhill Jones David AUSAustralia 32:53 6:27
67
Kowalski Wojciech POLPoland 32:54 6:27
68
Jørgensen Henrik DENDenmark 33:10 6:30
69
Omeltchenko Yuri UKRUkranie 33:58 6:40
70
Seeböck Stephan AUTAustria 34:10 6:42
71
Davidov Maxim RUSRussia 34:28 6:46
72
Mihalkin Dmitri BLRBelarus 34:45 6:49
73
Breitschädel Felix AUTAustria 35:09 6:54
74
Smith Wil CANCanada 35:15 6:55
75
Avaste Tarvo ESTEstonia 35:24 6:57
76
Jensen Thomas Greve DENDenmark 35:31 6:58
77
Schilter Christoph SUISwitzerland 35:50 7:02
78
Zērnis Oskars LATLatvia 35:53 7:02
79
Kostylev Egor RUSRussia 36:06 7:05
80
Colabero Lorentzo AUSAustralia 36:50 7:14
81
Grabowski Maciej POLPoland 37:02 7:16
82
Bernaciak Aleksander POLPoland 37:52 7:26
83
Kagaya Hirobumi JPNJapan 38:52 7:38
84
Popov Dimitri RUSRussia 40:04 7:52
85
Alekseyonok Aleksandr BLRBelarus 41:02 8:03
86
Afanasiev Ivan BLRBelarus 41:43 8:11
87
Kobayashi Tatsuro JPNJapan 44:37 8:45
88
Gathercole Richard RSASouth Africa 44:45 8:47
  Mohn Christian AUTAustria dsq  
  Horst Ingo GERGermany dsq  
  Terry Martin RSASouth Africa dsq  
  Andrėkus Saulius LTULithuania dsq  
  Armalis Vidas LTULithuania dsq  
  Takahashi Yoshinori JPNJapan dsq