EOC long final
LAT, Ventspils, 2008-05-28

Results

Class M

Course 16.9 km 33 C

PlaceFamily name, NameCountryClub, City Time Qualification min/km
1
Tsvetkov Dmitry RUSRussia 1:29:12 M358:32 (  8) 5:17
2
Hubmann Daniel SUISwitzerland 1:29:45 M355:48 (  2) 5:19
3
Wingstedt Emil SWESweden 1:29:46 M156:01 (  4) 5:19
4
Merz Matthias SUISwitzerland 1:31:00 M155:17 (  1) 5:23
5
Johansson Martin SWESweden 1:31:42 M355:58 (  3) 5:26
6
Rollier Baptiste SUISwitzerland 1:32:31 M155:26 (  2) 5:28
7
Bertuks Edgars LATLatvia 1:32:43 M257:16 (  6) 5:29
8
Weltzien Audun Hultgreen NORNorway 1:33:11 M155:43 (  3) 5:31
9
Ikonen Pasi FINFinland 1:33:12 M354:51 (  1) 5:31
10
Efimov Roman RUSRussia 1:33:18 M157:59 (  8) 5:31
11
Millinger Mattias SWESweden 1:33:22 M158:24 (11) 5:31
12
Lakanen Jani FINFinland 1:33:27 M256:56 (  4) 5:32
13
Troeng Mats SWESweden 1:33:36 M256:28 (  3) 5:32
14
Lučan Vladimir CZECzech Republic 1:34:00 M257:02 (  5) 5:34
15
Tervo Tuomas FINFinland 1:35:03 M158:57 (14) 5:37
16
Nikolov Kiril BULBulgaria 1:35:17 M257:29 (  9) 5:38
17
Prochazka Jan CZECzech Republic 1:35:23 M159:01 (15) 5:39
17
Johnson Oli GBRGreat Britain 1:35:23 M357:48 (  7) 5:39
19
Lundanes Olav NORNorway 1:35:41 M356:27 (  4) 5:40
20
Krėpšta Simonas LTULithuania 1:35:58 M157:17 (  6) 5:41
21
Smola Michal CZECzech Republic 1:37:11 M258:20 (12) 5:45
22
Kostylev Egor RUSRussia 1:37:12 M157:54 (  7) 5:45
23
Mihalkin Dmitri BLRBelarus 1:37:27 M158:10 (  9) 5:46
24
Öhlund Erik SWESweden 1:38:12 M255:22 (  1) 5:49
25
Stevenson Jamie GBRGreat Britain 1:38:13 M156:15 (  5) 5:49
26
Krūmiņš Jānis LATLatvia 1:38:36 M358:58 (10) 5:50
27
Gristwood Graham GBRGreat Britain 1:38:38 M257:25 (  8) 5:50
28
Wickholm Jörgen FINFinland 1:38:43 M356:47 (  5) 5:50
29
Schneider David SUISwitzerland 1:38:48 M257:20 (  7) 5:51
30
Bortnik Alexei RUSRussia 1:38:54 M259:10 (16) 5:51
31
Mrazek Jan CZECzech Republic 1:39:28 M159:16 (16) 5:53
32
Teich Christian GERGermany 1:40:00 M158:33 (12) 5:55
33
Mukhidinov Viacheslav UKRUkraine 1:40:08 M358:46 (  9) 5:56
34
Nõmm Marek ESTEstonia 1:40:33 M356:55 (  6) 5:57
35
Haldin Mats FINFinland 1:40:35 M257:53 (10) 5:57
36
Anjala Topi FINFinland 1:40:55 M159:23 (17) 5:58
37
Kärner Olle ESTEstonia 1:41:01 M258:14 (11) 5:59
38
Skjeset Lars NORNorway 1:41:18 M259:03 (15) 6:00
39
Sadeckas Darius LTULithuania 1:41:48 M359:14 (12) 6:01
40
Lind William SWESweden 1:42:02 M359:57 (15) 6:02
41
Kerschbaumer Gernot AUTAustria 1:42:16 M359:51 (14) 6:03
42
Dlabaja Tomaš CZECzech Republic 1:42:58 M31:00:16 (17) 6:06
43
Nordberg Anders NORNorway 1:43:23 M256:26 (  2) 6:07
44
Breitschädel Felix AUTAustria 1:43:48 M259:11 (17) 6:09
45
Lehto Jonne FINFinland 1:44:07 M258:48 (14) 6:10
46
Olsen Rune DENDenmark 1:45:18 M358:58 (10) 6:14
47
Zinca Ionut Alin ROURomania 1:45:21 M158:16 (10) 6:14
48
Østerbø Øystein Kvaal NORNorway 1:45:55 M158:49 (13) 6:16
  Vaher Sander ESTEstonia dsq M359:34 (13)  
  Khramov Andrey RUSRussia dsq M31:00:10 (16)  
  Kārkliņš Kaspars LATLatvia dsq M258:39 (13)