WOC sprint final
NOR, Trondheim Town Square, 2010-08-08

Results

Class W

Course 2.6 km 20 C

PlaceFamily name, NameCountryClub, City Time Qualification min/km
1
Niggli Simone SUISwitzerland 16:06.2 W114:19 (  1) 6:08
2
Jansson Helena SWESweden 16:06.9 W114:23 (  2) 6:09
3
Andersen Marianne NORNorway 16:12.1 W215:16 (  2) 6:11
4
Kauppi Minna FINFinland 16:32.9 W115:15 (  3) 6:18
5
Egseth Elise NORNorway 16:35.1 W115:25 (  4) 6:19
6
Jurenikova Eva CZECzech Republic 16:56.5 W215:42 (  5) 6:27
7
Gustafsson Linnea SWESweden 16:57.9 W214:39 (  1) 6:28
8
Fincke Anni Maija FINFinland 17:02.4 W315:38 (  2) 6:30
9
Alm Maja Møller DENDenmark 17:02.6 W215:27 (  3) 6:30
10
Bjerkreim Nilsen Betty Ann NORNorway 17:04.2 W316:36 (  7) 6:30
11
Søes Signe DENDenmark 17:05.2 W315:55 (  3) 6:31
12
Brožkova Dana CZECzech Republic 17:11.8 W116:16 (  9) 6:33
13
Cejka Caroline SUISwitzerland 17:15.5 W316:18 (  6) 6:35
14
Archer Pippa GBRGreat Britain 17:37.0 W116:25 (10) 6:43
15
Vinogradova Galina RUSRussia 17:44.5 W115:45 (  6) 6:46
16
Friederich Rahel SUISwitzerland 17:50.9 W215:30 (  4) 6:48
17
Rollins Sarah GBRGreat Britain 17:55.6 W316:16 (  5) 6:50
18
Falk Beata SWESweden 17:57.3 W115:42 (  5) 6:51
19
Wiśniewska Hanna POLPoland 18:10.7 W216:11 (  8) 6:56
20
Bridle Helen GBRGreat Britain 18:11.0 W215:53 (  6) 6:56
21
Kuuselo Riina FINFinland 18:11.5 W216:02 (  7) 6:56
22
Kazlauskaitė Inga LTULithuania 18:13.7 W316:38 (  8) 6:57
23
Svobodna Šarka CZECzech Republic 18:14.8 W316:43 (  9) 6:57
24
Dodin Céline FRAFrance 18:15.8 W116:42 (15) 6:58
25
Claesson Emma SWESweden 18:30.0 W315:34 (  1) 7:03
26
Sluta Olga UKRUkraine 18:36.5 W316:15 (  4) 7:06
27
Rafols Perramon Ona ESPSpain 18:41.4 W317:42 (14) 7:08
28
Chataing Amélie FRAFrance 18:44.0 W216:25 (10) 7:09
29
Guizzardi Michela ITAItaly 18:49.4 W216:17 (  9) 7:11
30
Crane Grace AUSAustralia 18:53.7 W216:42 (12) 7:12
31
Fabré Miek BELBelgium 18:57.5 W317:43 (15) 7:14
32
Rebane Kirti ESTEstonia 19:07.9 W116:34 (12) 7:18
33
Hao Shuangyan CHNChina 19:08.1 W116:27 (11) 7:18
34
Skrastiņa Aija LATLatvia 19:12.2 W116:04 (  7) 7:19
35
Sitdikova Alia RUSRussia 19:14.7 W217:17 (15) 7:20
36
Danylova Anastasia UKRUkraine 19:15.6 W216:53 (13) 7:21
37
Crocker Alison USAUnited States 19:20.2 W317:41 (13) 7:22
38
Ražaitytė Gabija LTULithuania 19:20.9 W217:14 (14) 7:23
39
Gajda Monika POLPoland 19:21.8 W116:14 (  8) 7:23
40
Johanson Liis ESTEstonia 19:30.9 W317:10 (10) 7:26
41
Jones Shannon AUSAustralia 19:32.4 W116:36 (13) 7:27
42
Saeger Samantha USAUnited States 19:34.9 W116:39 (14) 7:28
43
Vercellotti Capucine FRAFrance 20:08.2 W317:20 (12) 7:41
44
Rihma Annika ESTEstonia 20:48.6 W216:25 (10) 7:56
45
Ukhorskaia Natalia RUSRussia 21:56.6 W317:12 (11) 8:22