WMOC and World Cup round 3
LTU, Kaunas, 2016-09-30

Results

Class M

Course 7.5 km 37 C

Select  Long  Middle  Sprint  

PlaceFamily name, NameCountryClub, City Time km/h
1
Bogar Kryštof CZECzech Republic 25:55 17.4
2
Malsroos Lauri ESTEstonia 26:59 16.7
3
Medvedev Grigory RUSRussia 27:02 16.7
4
Hradil Jiri CZECzech Republic 27:48 16.2
5
Brändli Simon SUISwitzerland 27:59 16.1
6
Fuchs Baptiste FRAFrance 28:11 16
7
Kaskinen Kare FINFinland 28:24 15.9
8
Dallavalle Luca ITAItaly 28:35 15.8
9
Beill Cédric FRAFrance 28:48 15.7
9
Niemi Pekka FINFinland 28:48 15.7
11
Saarela Samuli FINFinland 29:08 15.5
12
Pospisek Marek CZECzech Republic 29:11 15.5
13
Kavaliauskas Regimantas LTULithuania 29:20 15.4
14
Laurila Jussi FINFinland 29:21 15.4
15
Ludvik Vojtech CZECzech Republic 29:25 15.3
16
Gluhov Valery RUSRussia 29:32 15.3
17
Maišelis Jonas LTULithuania 29:39 15.2
18
Karlsson Mood Linus SWESweden 29:42 15.2
18
Dmukauskas Šarūnas LTULithuania 29:42 15.2
20
Svoboda Jan CZECzech Republic 29:47 15.2
21
Breitschädel Tobias AUTAustria 29:48 15.2
22
Ferreira Joao PORPortugal 29:56 15.1
23
Sandberg Oskar SWESweden 30:11 15
23
Bričonoks Edgars LATLatvia 30:11 15
25
Rossetto Riccardo ITAItaly 30:16 14.9
26
Kalvaitis Nojus LTULithuania 30:34 14.8
27
Jansson Marcus SWESweden 30:50 14.6
28
Maclassen Johan Andreas DENDenmark 30:53 14.6
29
Schaffner Beat SUISwitzerland 31:08 14.5
30
Stransky Vojtech CZECzech Republic 31:28 14.3
31
Nielsen Folino Rasmus DENDenmark 31:29 14.3
32
Karm Marek ESTEstonia 31:34 14.3
33
Origgi Giaime ITAItaly 31:36 14.3
34
Svard Sebastian SWESweden 31:46 14.2
35
Waldmann Andreas AUTAustria 31:56 14.1
36
Krūmiņš Edgars LATLatvia 32:00 14.1
37
Hallik Margus ESTEstonia 32:08 14.1
38
Stryzhak Artem UKRUkraine 32:15 14
39
Andrašiūnas Petras LTULithuania 32:22 13.9
40
Rief Andreas AUTAustria 32:24 13.9
41
Tsvetkov Leonid RUSRussia 32:31 13.9
41
Souvray Clément FRAFrance 32:31 13.9
43
Lindahl Jesper FINFinland 32:32 13.9
44
Breitschädel Felix AUTAustria 32:51 13.7
45
Poopuu Priit ESTEstonia 32:56 13.7
46
Turra Piero ITAItaly 33:01 13.7
47
Veits Toms LATLatvia 33:25 13.5
48
Bergström Filip SWESweden 33:44 13.4
49
Kogler Bernhard AUTAustria 34:16 13.2
50
Voiceščuks Uģis LATLatvia 34:25 13.1
51
Roose Riivo ESTEstonia 34:34 13.1
52
Huster Mark GERGermany 35:15 12.8
53
Frost Erik SWESweden 35:32 12.7
54
Rasko Yuriy UKRUkraine 35:55 12.6
55
Béthaz Alberto ITAItaly 36:25 12.4
56
Steinthal Thomas DENDenmark 36:34 12.3
57
Barreiro Luis PORPortugal 38:08 11.8
58
Tóth Zoltan ROURomania 54:14 8.3
  Rēns Eduards LATLatvia dsq  
  Gritsan Ruslan RUSRussia dsq  
  Zetmanis Aivis LATLatvia dsq  
  Machado Davide PORPortugal dsq  
  Blomster Anders FINFinland dsq  
  Mickus Donatas LTULithuania dsq  
  Haselsberger Kevin AUTAustria dsq  

Split times