Lettland: landslaget

Europa mästerskap
Fot-orientering

Saknad data. Om du har eller kan ha saknad data, mejla till orienteering vid dbtopas punkt lt

2000-2018

Antal individuella lopp är delad i tre spalter:

  • F deltagit i final utan kvalifikation;
  • K+F deltagit i final efter kvalifikation;
  • K deltagit i kvalifikation utan att gå vidare till final.
Familjenamn, NamnStarterStafett IndividuellÅr
FK+FK
Kvinnor
Abzalone Zanda62 312006, 2008
Arama Una (Bērziņa Una)31  22008
Ārniece Līga51 222014, 2016
Bertuka Kristīne (Kokina Kristīne)113 352006, 2008, 2010
Brūvere Iveta2  112008
Dambe Inga246 1442002, 2004, 2006, 2012, 2014, 2016, 2018
Dambe Signe41  32004
Freimane Marita21  12008
Gaigala Dace112 182004, 2006, 2008
Grosberga Sandra73 132016, 2018
Kārkliņa Elīna1   12018
Klempere Aija41  32002
Ozola Baiba11   2006
Puķīte Irita411 22018
Skrastiņa Aija154 742002, 2006, 2008, 2010
Valdmane Līga3 1 22018
Vīķe Laura1651642008, 2010, 2014, 2016, 2018
Män
Āboliņš Valters1   12016
Bertuks Edgars196 1032006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016
Dišlers Dāvis1141 62014, 2016, 2018
Jaudzems Kristaps41 122006
Jubelis Andris1641382010, 2012, 2014, 2016, 2018
Kārkliņš Kaspars2  112008
Kivlenieks Andris61  52008, 2018
Krūmiņš Jānis134 362000, 2002, 2006, 2008
Kūms Jānis41 122014, 2016
Liniņš Ģirts31  22002
Ločmelis Artis41  32002
Mihailovs Kalvis103 252008, 2010, 2012
Ozoliņš Jānis621122000, 2008
Pauliņš Artūrs176 652010, 2012, 2014, 2016, 2018
Roze Renārs41  32010
Sārs Jānis31 112014
Sirmais Mārtiņš267 1182002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018
Šmitiņš Guntars2   22000
Tamužs Jānis31 112014
Tarasovs Anatolijs31  22012
Titomers Endijs1   12018
Upītis Uldis411 22018
Veģeris Ģirts31  22006
Zamovskis Jānis41 122002
Zērnis Oskars93 152000, 2002, 2006
Zērnis Rūdolfs31  22016
Žagata Zemgus31 112008

Bästa resultat

PlatsFamiljenamn, NamnDatumTävlingLand
Kvinnor
10Dambe Inga2012-05-18EOC long final SWE
10Skrastiņa Aija2010-06-04EOC middle final BUL
10Vīķe Laura2010-06-02EOC relay BUL
Kokina Kristīne
Skrastiņa Aija
13Skrastiņa Aija2010-06-05EOC long final BUL
13Skrastiņa Aija2006-05-13EOC relay EST
Abzalone Zanda
Dambe Inga
Män
2Sirmais Mārtiņš2006-05-09EOC middle final EST
2Sirmais Mārtiņš2008-05-31EOC middle final LAT
5Bertuks Edgars2014-04-14EOC middle final POR
6Sirmais Mārtiņš2006-05-07EOC sprint final EST
6Bertuks Edgars2012-05-20EOC relay SWE
Sirmais Mārtiņš
Mihailovs Kalvis
7Bertuks Edgars2008-05-28EOC long final LAT
8Ozoliņš Jānis2000-06-30EOC relay UKR
Zērnis Oskars
Krūmiņš Jānis
9Bertuks Edgars2008-06-01EOC relay LAT
Krūmiņš Jānis
Sirmais Mārtiņš
9Kūms Jānis2014-04-16EOC relay POR
Pauliņš Artūrs
Bertuks Edgars
10Bertuks Edgars2014-04-15EOC long final POR
10Sirmais Mārtiņš2008-05-26EOC sprint final LAT
10Bertuks Edgars2006-05-13EOC relay EST
Krūmiņš Jānis
Sirmais Mārtiņš
10Pauliņš Artūrs2016-05-28EOC relay CZE
Sirmais Mārtiņš
Bertuks Edgars
11Sirmais Mārtiņš2004-07-13EOC middle final DEN
11Sirmais Mārtiņš2012-05-18EOC long final SWE
13Mihailovs Kalvis2010-06-02EOC relay BUL
Bertuks Edgars
Sirmais Mārtiņš
Blandning
11Grosberga Sandra2018-05-10EOC sprint relay SUI
Pauliņš Artūrs
Dišlers Dāvis
Puķīte Irita