Polen: landslaget

Världsmästerskap
Fot-orientering

Saknad data. Om du har eller kan ha saknad data, mejla till orienteering vid dbtopas punkt lt

1970-1972, 1978-2017

Antal individuella lopp är delad i tre spalter:

  • F deltagit i final utan kvalifikation;
  • K+F deltagit i final efter kvalifikation;
  • K deltagit i kvalifikation utan att gå vidare till final.
Familjenamn, NamnStarterStafett IndividuellÅr
FK+FK
Kvinnor
Bączek Barbara17321111991, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003
Bak Beata211  1979
Cych Weronika32  12017
Cygler Paulina (Faron Paulina)1153212012, 2013, 2014, 2015
Czerwińska Agata31 2 1983, 1989
Depta Monika (Bajer Monika)175 841989, 1991, 2003, 2004, 2005, 2006
Florkowska Marta72 322004, 2006
Gajda Monika31 2 2010
Górnicka Antonowicz Anna (Górnicka Anna)27641431989, 1991, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2004, 2007
Gwóźdź Ewa84 132014, 2015, 2016, 2017
Heikkilä Morawska Urszula312  1979, 1985
Hornik Aleksandra741112016, 2017
Hornik Alicja (Walenciak Alicja)621211983, 1989, 1991
Kaszta Wieslawa11   1972
Kołosińska Jolanta623 12015, 2016
Kordowska Jadwiga1   11983
Kosińska Dorota41  32006
Kozlowska Ewa62 221997, 1999
Kraszewska Jadwiga211  1972
Kraszewska Lidia211  1972
Lajn Daria1652542010, 2011, 2012, 2013, 2014
Matuszkiewicz Aneta31 111999
Pabich Maria41  32013
Sobczyńska Joanna (Gorajska Joanna)21  11991, 1997
Werner Hanna1 1  1979
Wicha Iwona62 222008, 2015, 2016
Wieleba Marlena51  42010, 2011
Wiśniewska Hanna1754712009, 2010, 2011, 2012, 2016, 2017
Zuska Izabella211  1979
Män
Banach Robert27921061993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2006, 2008, 2009
Bernaciak Aleksander1021342004, 2008, 2011, 2016
Buchelt Henryk11   1978
Chmielowski Marek11   1970
Dyzio Wlodzimierz21  11987
Dragowski Robert11   1979
Dutkowski Mikołaj1 1  2017
Dwojak Wojciech217 772001, 2004, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2013
Grabowski Maciej71 242001, 2003, 2004
Gronkiewicz Josef312  1970, 1972
Hornik Zbigniew842 21978, 1981, 1983, 1991
Kaszta Zd1 1  1972
Kowalski Wojciech391441382003, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2017
Kozlowski Jacek21  11989
Krafczyk Rafał31 111999
Łabuziński Sławomir63 121987, 1989, 1991
Mizera Wojciech11   1970
Morawski Jacek31  22010
Mossakowski Przemysław632 11979, 1981, 1983
Moszkowicz Paweł73 221991, 1995, 1997
Motała Michał731121987, 1989, 1991
Nowak Jacek52 122001, 2007, 2008
Nowak Remigiusz1  1 1997
Olech Andrzej42 2 1987, 1989
Olejnik Michał961112012, 2015, 2016, 2017
Parfianowicz Ludomir8431 1978, 1979, 1981, 1983
Parfianowicz Piotr5212 2015, 2017
Pawlak Bartosz1876232012, 2014, 2015, 2016, 2017
Pietkiewicz Waldemar211  1972
Podziński Rafał42 112014, 2016
Porzycz Janusz25711251993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2006, 2007
Richert Marcin6  152006, 2007, 2008
Solka Slawomir211  1970, 1972
Szczurek Miroslaw822131991, 1993, 1995
Trzmielewski Roman4121 1978, 1979, 1983
Trzpil Lech321  1979, 1981
Wensław Mateusz82 422010, 2011, 2013
Włodarczyk Kamil2  112009
Woźniak Sławomir931 51993, 1997, 1999
Zwolinski Grzegorz211  1978

Bästa resultat

PlatsFamiljenamn, NamnDatumTävlingLand
Kvinnor
6Bączek Barbara2003-08-06WOC long final SUI
6Bączek Barbara2003-08-06WOC long final SUI
7Depta Monika2003-08-09WOC relay SUI
Górnicka Antonowicz Anna
Bączek Barbara
8Górnicka Antonowicz Anna2003-08-08WOC middle final SUI
8Górnicka Antonowicz Anna2003-08-08WOC middle final SUI
10Depta Monika2006-08-05WOC relay DEN
Florkowska Marta
Kosińska Dorota
11Wiśniewska Hanna2011-08-19WOC middle final FRA
12Faron Paulina2012-07-21WOC relay SUI
Lajn Daria
Wiśniewska Hanna
12Lajn Daria2014-07-12WOC relay ITA
Gwóźdź Ewa
Faron Paulina
13Depta Monika2004-09-16WOC long final SWE
13Hornik Alicja1989-08-20WOC relay SWE
Bajer Monika
Czerwińska Agata
Górnicka Anna
13Hornik Alicja1991-08-25WOC relay TCH
Bajer Monika
Górnicka Anna
Bączek Barbara
13Depta Monika2004-09-19WOC relay SWE
Florkowska Marta
Górnicka Antonowicz Anna
Män
6Dwojak Wojciech2009-08-21WOC relay HUN
Banach Robert
Kowalski Wojciech
8Banach Robert1997-08-16WOC relay NOR
Porzycz Janusz
Moszkowicz Paweł
Woźniak Sławomir
9Hornik Zbigniew1983-09-04WOC relay HUN
Trzmielewski Roman
Mossakowski Przemysław
Parfianowicz Ludomir
10Banach Robert1993-10-14WOC relay USA
Woźniak Sławomir
Porzycz Janusz
Szczurek Miroslaw
10Pawlak Bartosz2012-07-21WOC relay SUI
Olejnik Michał
Kowalski Wojciech
11Krafczyk Rafał1999-08-08WOC relay GBR
Banach Robert
Woźniak Sławomir
Porzycz Janusz
11Kowalski Wojciech2003-08-09WOC relay SUI
Porzycz Janusz
Banach Robert
12Banach Robert2001-08-04WOC short final FIN
12Hornik Zbigniew1991-08-25WOC relay TCH
Łabuziński Sławomir
Moszkowicz Paweł
Motała Michał
12Porzycz Janusz2001-08-02WOC relay FIN
Banach Robert
Nowak Jacek
Dwojak Wojciech
12Dwojak Wojciech2008-07-20WOC relay CZE
Banach Robert
Kowalski Wojciech
12Podziński Rafał2014-07-12WOC relay ITA
Pawlak Bartosz
Kowalski Wojciech
12Kowalski Wojciech2017-07-07WOC relay EST
Olejnik Michał
Pawlak Bartosz
13Banach Robert2001-07-31WOC classic final FIN
13Kowalski Wojciech2007-08-22WOC middle final UKR
Blandning
11Wicha Iwona2015-08-01WOC sprint relay GBR
Olejnik Michał
Parfianowicz Piotr
Gwóźdź Ewa
11Wicha Iwona2016-08-21WOC sprint relay SWE
Pawlak Bartosz
Olejnik Michał
Hornik Aleksandra