Schweiz: landslaget

Europa mästerskap
Fot-orientering

Saknad data. Om du har eller kan ha saknad data, mejla till orienteering vid dbtopas punkt lt

2000-2016

Antal individuella lopp är delad i tre spalter:

  • F deltagit i final utan kvalifikation;
  • K+F deltagit i final efter kvalifikation;
  • K deltagit i kvalifikation utan att gå vidare till final.
Familjenamn, NamnStarterStafett IndividuellÅr
FK+FK
Kvinnor
Aebi Bettina4  312012, 2014
Brodmann Ines1331542008, 2010, 2012, 2014
Cejka Caroline922322008, 2010
Feer Isabelle2  2 2012
Friederich Rahel1853462010, 2012, 2014, 2016
Fritschy Martina11   2004
Gemperle Sara (Wegmüller Sara)1533632002, 2004, 2006
Gross Julia82 6 2012, 2014, 2016
Grüniger Brigitte1844642000, 2002, 2004, 2006
Hauswirth Sabine62 4 2014, 2016
Holer Lisa2  112016
Hulliger Regula41 122002
Jenzer Sarina93 6 2012, 2014, 2016
König Salmi Vroni (König Vroni)1835552002, 2004, 2006, 2010
Lüscher Sara1223432008, 2010, 2012
Müller Lea1123332006, 2008
Niggli Simone (Luder Simone)29671062000, 2002, 2004, 2006, 2010, 2012
Roos Elena51 4 2014, 2016
Ruch Martina2  2 2016
Schulthess Barbara311 12000
Sieber Annemarie3111 2000
Stalder Seline1223252006, 2008, 2012
Tommer Sina1  1 2016
Ullmann Kerstin2  2 2016
Wyder Judith114 612012, 2014, 2016
Widler Käthi7214 2000, 2004
Wild Angela922 52008, 2010
Wolf Brigitte7214 2000, 2002
Wolleb Franziska72 232004, 2008
Män
Altorfer Urs3111 2000
Bentz Felix41 122004
Bührer Thomas7214 2000, 2002
Egger Jonas1  1 2016
Hertner Fabian1736262006, 2010, 2014
Hotz Daniel41 122002
Howald Florian51 4 2014, 2016
Howald Severin1  1 2012
Huber Raffael2  2 2014, 2016
Hubmann Daniel28561072006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016
Hubmann Martin104 512012, 2014, 2016
Kyburz Andreas1442622010, 2012, 2014, 2016
Kyburz Matthias103 7 2012, 2014, 2016
Lauenstein Marc1752732002, 2004, 2008, 2010, 2012
Meier Christoph1  1 2016
Merz Matthias1935472006, 2008, 2010, 2012
Müller Matthias2556682004, 2006, 2008, 2010, 2012
Müller Urs721312000, 2002
Niggli Matthias611312000, 2002
Ott Christian41 212004
Plattner Christoph3111 2000
Risse Térence1  1 2016
Rollier Baptiste2454782006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016
Rüedlinger Andreas8  442008, 2012, 2014, 2016
Schilter Christoph311 12000
Schneider David1432452004, 2006, 2008
Schnyder Donatus41 3 2002
Schuler Benno41 122004

Bästa resultat

PlatsFamiljenamn, NamnDatumTävlingLand
Kvinnor
1König Salmi Vroni2002-09-28EOC sprint final HUN
1Luder Simone2002-09-30EOC long final HUN
1Niggli Simone2004-07-14EOC sprint final DEN
1Niggli Simone2004-07-16EOC long final DEN
1Niggli Simone2006-05-07EOC sprint final EST
1Niggli Simone2006-05-12EOC long final EST
1Niggli Simone2010-06-04EOC middle final BUL
1Niggli Simone2010-06-05EOC long final BUL
1Niggli Simone2012-05-17EOC middle final SWE
1Niggli Simone2012-05-18EOC long final SWE
1Niggli Simone2012-05-19EOC sprint final SWE
1Wyder Judith2014-04-13EOC sprint final POR
1Wyder Judith2014-04-15EOC long final POR
1Wyder Judith2016-05-22EOC sprint final CZE
1Gross Julia2014-04-16EOC relay POR
Hauswirth Sabine
Wyder Judith
2Luder Simone2000-07-04EOC short UKR
2Niggli Simone2010-05-30EOC sprint final BUL
2Wyder Judith2016-05-27EOC middle final CZE
2Wolf Brigitte2000-07-03EOC classic final UKR
2Wolf Brigitte2002-09-25EOC middle final HUN
2Wolf Brigitte2002-09-27EOC relay HUN
König Salmi Vroni
Luder Simone
2Müller Lea2006-05-13EOC relay EST
König Salmi Vroni
Niggli Simone
3Gross Julia2014-04-13EOC sprint final POR
3König Salmi Vroni2010-06-02EOC relay BUL
Cejka Caroline
Niggli Simone
4Wyder Judith2012-05-19EOC sprint final SWE
4Wild Angela2010-05-30EOC sprint final BUL
4Wolf Brigitte2002-09-30EOC long final HUN
4Widler Käthi2000-06-30EOC relay UKR
Luder Simone
Wolf Brigitte
4Gross Julia2016-05-28EOC relay CZE
Hauswirth Sabine
Wyder Judith
5Friederich Rahel2012-05-19EOC sprint final SWE
5Friederich Rahel2014-04-13EOC sprint final POR
5Hauswirth Sabine2016-05-24EOC long final CZE
5König Salmi Vroni2002-09-25EOC middle final HUN
5König Salmi Vroni2006-05-12EOC long final EST
5Niggli Simone2004-07-13EOC middle final DEN
5Niggli Simone2006-05-09EOC middle final EST
5Friederich Rahel2014-04-16EOC relay POR
Jenzer Sarina
Brodmann Ines
6König Salmi Vroni2002-09-30EOC long final HUN
6König Salmi Vroni2010-06-04EOC middle final BUL
6Roos Elena2016-05-22EOC sprint final CZE
6Grüniger Brigitte2004-07-17EOC relay DEN
Gemperle Sara
Niggli Simone
6Lüscher Sara2012-05-20EOC relay SWE
Jenzer Sarina
Friederich Rahel
Män
1Bührer Thomas2002-09-30EOC long final HUN
1Hertner Fabian2010-05-30EOC sprint final BUL
1Hubmann Daniel2010-06-05EOC long final BUL
1Hubmann Daniel2014-04-14EOC middle final POR
1Hubmann Daniel2014-04-15EOC long final POR
1Hubmann Daniel2016-05-24EOC long final CZE
1Kyburz Matthias2016-05-22EOC sprint final CZE
1Kyburz Matthias2016-05-27EOC middle final CZE
1Müller Urs2000-06-30EOC relay UKR
Plattner Christoph
Bührer Thomas
1Müller Matthias2010-06-02EOC relay BUL
Hertner Fabian
Merz Matthias
1Hubmann Martin2012-05-20EOC relay SWE
Müller Matthias
Kyburz Matthias
1Howald Florian2016-05-28EOC relay CZE
Rollier Baptiste
Hubmann Martin
2Hertner Fabian2014-04-14EOC middle final POR
2Hubmann Daniel2006-05-12EOC long final EST
2Hubmann Daniel2008-05-26EOC sprint final LAT
2Hubmann Daniel2008-05-28EOC long final LAT
2Hubmann Daniel2010-05-30EOC sprint final BUL
2Merz Matthias2010-06-04EOC middle final BUL
2Merz Matthias2012-05-18EOC long final SWE
2Rollier Baptiste2008-06-01EOC relay LAT
Merz Matthias
Hubmann Daniel
3Hertner Fabian2010-06-05EOC long final BUL
3Howald Florian2016-05-22EOC sprint final CZE
3Hubmann Daniel2010-06-04EOC middle final BUL
3Hubmann Daniel2012-05-19EOC sprint final SWE
3Hubmann Martin2014-04-13EOC sprint final POR
4Hertner Fabian2014-04-15EOC long final POR
4Hubmann Daniel2008-05-31EOC middle final LAT
4Hubmann Daniel2014-04-13EOC sprint final POR
4Merz Matthias2008-05-28EOC long final LAT
4Merz Matthias2010-05-30EOC sprint final BUL
4Rollier Baptiste2014-04-16EOC relay POR
Kyburz Andreas
Hubmann Martin
5Bührer Thomas2000-07-03EOC classic final UKR
5Howald Florian2016-05-27EOC middle final CZE
5Hubmann Daniel2016-05-22EOC sprint final CZE
5Kyburz Matthias2014-04-13EOC sprint final POR
5Lauenstein Marc2010-06-05EOC long final BUL
5Lauenstein Marc2012-05-18EOC long final SWE
5Merz Matthias2012-05-17EOC middle final SWE
5Müller Matthias2010-05-30EOC sprint final BUL
5Rollier Baptiste2016-05-24EOC long final CZE
5Schneider David2006-05-07EOC sprint final EST
5Müller Urs2002-09-27EOC relay HUN
Hotz Daniel
Bührer Thomas
5Müller Matthias2006-05-13EOC relay EST
Hertner Fabian
Hubmann Daniel
5Kyburz Andreas2016-05-28EOC relay CZE
Hubmann Daniel
Kyburz Matthias
6Kyburz Matthias2012-05-19EOC sprint final SWE
6Rollier Baptiste2008-05-28EOC long final LAT
6Hubmann Daniel2014-04-16EOC relay POR
Kyburz Matthias
Hertner Fabian
Blandning
3Wyder Judith2016-05-21EOC sprint relay CZE
Kyburz Andreas
Hubmann Martin
Friederich Rahel